Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Merkezi bir sisteme bağlı olmayan Bitcoin'in sağlıklı çalışabilmesi için Madencilere ihtiyaç duyuluyor. Çünkü yapılan işlemleri birilerinin kontrol edip onaylaması gerekmekte. başlangıçta Bir bilgisayarla günde yüzlerce Bitcoin madenciliği yapılabilmekteydi .Bitcoin fiyatının artması ile her gün daha fazla insan madenci olmak için gerekli Ekipmanları satın almaya ve Bitcoin kazmaya itti.  Bitcoin kodları aynı sürede aynı miktarda Bitcoin üretmek için tasarlanmış olduğu için tek bir bilgisayarla Bitcoin kazılmasıyla  bir milyon bilgisayarın kazması arasında fark yok . Sistem belirlenen sürede aynı miktarda Bitcoin üretiyor ve bu Bitcoinler kazım yapanlar arasında paylaştırılıyor. Bu sebeple sisteme Sürekli yeni madencilerin girmesi aynı Bitcoin miktarının çok daha fazla kişi tarafından paylaşılması anlamına geliyor.

    Kazım Zorluğı sürekli artan Bitcoin'i artık normal bir bilgisayarla kazmak mümkün değil. Bu iş için özel tasarlanmış Bitcoin Madencilik cihazlarına  ihtiyacınız var . Bu cihazların en büyük sorunu ise elektrik. Günümüzde madenciler en büyük gider kalemi olan elektrik parasından kurtulabilmek için pek çok farklı yöntemler deniyor. Bazıları güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı denerken bazıları ise gözlerini karartıp kaçak elektrik kullanmayı tercih ediyor. Uzmanlara göre bu durum Sürdürülebilir değil. Ekran kartı ve işlemci üreticileri farklı Kripto paralar için farklı farklı ürünler çıkartmakta ve Madenciler adeta bu ürünleri havada kapmaktadır. Öyle ki bazı büyük madencileri ekran kartı üreticileri ile doğrudan anlaşmalar yapmaya başlamış durumda.

  Bitcoin madencilerinin artan elektrik tüketimi orta ölçekli bir Avrupa ülkesinin elektrik tüketimine yaklaştı. Hesaplamalara göre sadece Amerika'da son 10 yılda elektrik tasarrufu ile ilgili yapılmış Bütün çalışmalar Bitcoin madenciliği sebebiyle boşa gitmiş durumda .Bu durum çevrecilerin Bitcoin'in arkasında enerji şirketlerinin olabileceği endişesine kapılmasına sebep oluyor

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER