1 HAFTADA 400 MİLYON DOLARLIK TETHER BASILDI

 Geçtiğimiz hafta tüm dünyadan gelen birbiri ardına kötü haberlerle büyük bir yıkım yaşayarak 9 bin dolar seviyelerine kadar düşen Bitcoin yatırımcısına yaşattığı gerilim dolu günleri yavaş yavaş geride bırakarak tekrar yükseliş trendine başladı. Ancak fiyattaki yükselişin en önemli sebeplerinden birisi bu düşüş sırasında basılan ve piyasaya sürülen 400 milyon dolarlık Tether oldu.   

  Dolara sabitlenerek kripto para piyasalarının adeta nakit para birimine dönüşen ve kontrolü büyük çoğunlukla Bitfinex'te olan Tether para birimi Bitcoin piyasalarının zor anlarında gereken likiditeyi sağlayarak çoğu zaman hayati bir kurtarıcı vazifesi görüyor. Ancak pekçok yatırımcı ve uzmana göre kripto paraların sonunu getirecek olan da işte bu durum 

  Günümüzde Her 1 dolar değerindeki Tether için üreten şirketin kasaya 1 amerikan doları koyarak paranın karşılığını oluşturması gerekiyor. bu sayede insanlar tetherlerin bir karşılığı olduğunu düşünerek güvenle alışverişlerinde kullanıyor . Ancak pek çok uzman piyasaya sürülen Tether'lerin büyük oranda karşılığının olmadığını yani karşılıksız basıldığını düşünüyor. Borsaların kötü anlarda kendilerini kurtarabilmek yada karlarını arttırabilmek için karşılıksız olarak Tether basmasını kontrol edecek resmi bir mekanizma bulunmamakta. Bu mekanizmanın olmayışı kötü niyetli borsaların aklını çelmiş olabilir. 

  Eğer günün birinde kripto para piyasalarına el atan resmi makamlar Piyasadaki  Tetherlerin karşılığının olmadığını açıklarsa ne olur ? işte bu durumun yaratacağı yıkımı tahmin etmek çok güç olsa da Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar için bir kabus olacağı aşikar.

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER