Elektrik Şirketleri Bitcoin Madencilerine Elektrik Vermiyor

   Avrupanın Dev Elektrik şirketi ENEL Kripto para madencilik şirketi Envion'a Elektrik vermeyeceğini açıkladı.

    Kripto para madenciliği şüphesiz ki Günümüzde en Karlı işlerin arasında yer almakta ve Bitcoin madenciliği 21. yüzyılın en yeni mesleklerinden birisi olarak ekonomi kitaplarında kendisine yer edinmekte. Her nekadar karlı ve fiziksel güç gerektirmeyen yeni nesil dijital bir meslek olsa da şu an Yeryüzüne en büyük zarar veren faaliyetlerin başında da yine Bitcoin ve kripto para madenciliği gelmekte.

   Günümüzde sadece Bitcoin madencilerinin günlük elektrik tüketimi orta büyüklükte bir avrupa ülkesinin tüketimini geçmiş durumda. Bu hesaba Ethereum ve benzeri altcoin madenciliklerini de eklediğimizde tüketim Dev bir ülkenin tüketimine yaklaşıyor. Bu durum sebebiyle Tüm dünyada hızla artan elektrik talebi Son yıllarda yapılan tüm yenilenebilir enerji ve elektrik tasarrufu yatırımlarının bir çırpıda heba olmasına sebep olmuş durumda

  İnanılmaz bir hızla artan kripto para madenciliği zorluk seviyeleri sebiyle her gün bir öncekinden çok daha fazla işlemci gücü kullanılması gerekiyor. Bu durum da doğal olarak elektrik tüketimini hızla arttırıyor. Pek çok ülke Kripto para madenciliği sebebiyle artan elektrik tüketimini karşılayabilmek için santrallerinde çok daha fazla kömür yada doğalgaz yakmak zorunda kalmakta,bazı ülkeler ise yeni elektrik santralleri kurarar bu açığı kapatmaya çalışmakta. 

 Bu aşırı elektrik tüketimiyle tüm çevreci topluluklar ve organizasyonlar tarafından tepki çeken Kripto para madencilerine bir darbe de avrupanın En büyük Elektrik üretim şirketlerinden olan ENEL'den geldi . ENEL yaptığı açıklamayla kendilerinden elektrik satın almak isteyen bitcoin ve kripto para madencilik şirketi Envion'a hiçbir koşulda elektrik satmayacağını açıkladı.  

  1 Şubat tarihinde yayınladıkları açıklamada Yaptıkları yenilenebilir enerji yatırımlarıyla Dünyaya Olabildiğince az zarar vermeye çalıştıklarını ve bu yatırımların Bitcoin madenciliği sebebiyle boşa harcanmasını istemediklerini aktaran ENEL, sadece şirket politikalarımıza uygun faaliyet gösteren faydalı şirketlerle çalışmak istiyoruz dedi. 

  Yaşanan bu olayın ardından diğer elektrik üretim ve dağıtım şirketleri de ENEL'in bu politikasını benimserse kripto para madencileri kendi elektriklerini üretmek zorunda kalabilir. 

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER