3 DEV AMERİKAN BANKASI BİTCOİN ALIMINI YASAKLADI

  Amerika birleşik devletlerinde faaliyet gösteren En büyük finans kuruluşlarının arasında yer alan ve tüm dünyada tanınan JP Morgan, Bank of America Ve Citigroup bundan sonra bankalarına ait kredi kartlarıyla Bitcoin ve diğer kripto paraların satın alınmasına izin vermeyeceklerini açıkladı . Transferler sırasında oluşabilecek sıkıntılar ve büyük riskler sebebiyle müşterilerini korumak amacıyla bu kararı aldıklarını ilan eden bankalara tüm dünyadan tepkiler çığ gibi yağıyor. 

 

  Yapılan açıklamaya göre:  Bitcoin ve kripto para işlemlerini kabul emtek bankalarca tehlikeli ve yüksek riskli olarak görülüyor. Kripto para sahibi kişilerin ani fiyat düşüşü sonrası kredi borçlarını ödeyememe ihtimali üzerinde duruluyor.Bu risk bankaların kabul edebileceklerinden daha yüksek bir oranda olduğu zaman ise bankalar çok radikal kararlara imza atabiliyorlar. Ayrıca kripto paraların yasadışı ticaret ve kara para aklama amacıyla da yoğun kullanılması sebebiyle bankalar yasadışı faaliyetlere altyapı sağlayarak gelecekte yasal olarak zor durumda kalmak istemiyorlar. 

 

  Gelişmelerin ardından Bitcoin fiyatı radikal bir düşüşle 8 bin dolar psikolojik sınırının altına düşerek Bitcoin yatırımcılarına kabus yaşatmaya başladı. 7,500 dolar seviyesine düşen kripto paranın yatırımcıları Altcoin ticaretiyle zararlarını azaltmaya çalışıyor. Bazıları ize Hodl Modunda sisin dağılmasını beklemeye başlamış durumda. 

 Yoğun tepkilerin ardından Citigroup Sözcüsü Jennifer ,piyasadaki gelişmelere ve gidişata göre banka politikalarını gözden geçirebileceklerini söyledi.

 

Ekonomi bakanı Nihat zeybekçinin Bitcoin hakkında Dün yaptığı insanlarımız bu hataya düşmesin açıklaması'nın ardından bugün yaşananlar Davos 2018 toplantılarında Gündeme oturan Bitcoin hakkında, acaba küresel gizli bir karar mı alındı ? sorusunun da güçlenmesine de sebep oldu. 

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER