BİTCOİN NEDEN 7 BİN DOLARA DÜŞTÜ

   2018 yılı kripto paralar için adeta bir kabusa dönmuş durumda  Geçen seneyi 19 bin dolar seviyelerine kadar çıkarak rekor üstüne rekorla kapatan Bitcoin'in fiyatı şu an 7,300 dolar seviyelerine kadar düşmüş durumda . Bitcoin 19 bin dolarken 100,000 tl lik yatırım yapan bir yatırımcının parası sadece birkaç ayda 38,000 tl ye düşerek büyük oranda eridi . peki bu durum neden oluştu da Yüzyılın icadı Bitcoin bir anda tepetaklak oldu ? 

 

    Aslında Bitcoin'in teknolojisinde ve geliştirici ekibinde hiçbir büyük sorun yok , hatta Lightning network ile uzun süren transfer süreleri ve Bitcoin transfer ücretleri de azaltılacak. Ancak geçen seneye kadar pek umursamayan Devletler bir anda gözlerini kripto paraya öyle bir çevirdi ki Yasaklar , kanunlar ,vergiler cezalar üst üste yağmaya başladı. İlk darbeyi vuranlardan olan  Çin hükümeti, Kripto paralara karşı çok sert yaptırımlar yapacağını ve gerekirse ülkede yasaklayacağını açıkladı ardından Güney kore Devleti ülkede yabancıların kripto para satın almasını ve küçük yaştaki insanların Kripto para ticareti yapmasını yasaklayacak bir kanun tasarısı hazırladı ve Borsalara %24 civarında ağır bir vergi getirerekhalkın tepkisini çekti. Güney kore'de hükümetin bu kararına tepki olarak 200 bin'in üzerinde imza toplansa da devlet geri adım atmadı. 

 

  Asya ülkelerinde Kripto para karşıtı rüzgar hızlanınca Büyük yatırımcılar ve madencilik şirketleri kendilerini kurtarmanın derdine düştüler. Her an büyük bir yasak gelebilir hatta tüm varlıklarını kaybedebilirlerdi .Bu sebeple yatırımcılar düşük vergi isteyen ülkelere , madenciler ise soğuk iklimli özgürlükçü ülkelere göç etmeye başladılar Büyük balıklar kendilerini asya'nın sert rüzgarlarından kurtardıklarını düşünürken Kripto para karşıtı rüzgar bu sefer de avrupa ve amerika kıtasında esmeye başladı. 

 

  Avrupa ve amerika ülkelerinden birbiri ardına Bitcoin ve kripto para karşıtı açıklamalar gelmeye , Yeni İCO ve Token'lerin bazıları rahatlıkla İnsanları dolandırmaya, Hacker'lar birbiri ardına Borsa ve cüzdanlardaki kripto paraları çalmaya devam ettikçe Her olumsuz haber Bitcoin ve diğer kripto paraların yediği birer yumruğa dönüşerek fiyatın düşmesine sebep oldu. 

 

  Son olarak 5 Şubat tarihinda Amerikanın En büyük bankalarından 3 tanesi olan JP Morgan, Bank of America Ve Citigroup, kendilerine ait kredi kartlarıyla Bitcoin ve altcoin satın almayı yasakladıklarını duyurunca Bu haberin yarattığı Bitcoin amerikada yasaklanıyor mu paniğiyle Bitcoin fiyatı 7,300 doların altına düşmüş oldu.  

 

   Ekonomi dünyasına yepyeni bir soluk getiren merkezi olmayan para birimleri yani kripto paraların, bugün yaşadığı krizin spekülatörler , balinalar, Dolandırıcı Coin sahipleri gibi yüzlerce farklı sebebi olmasına karşın hala direnmeleri ve hala çok değerli kalabilmelerinin arkasında şüphesiz teknolojilerinin getirdiği yenilik ve faydanın sağladığı yatırımcı güveni bulunmakta. Kripto para yatırımcılarının pek çoğu belki onlarca kez bunun gibi ağır düşüşler yaşadıkları için deyim yerindeyse bağışıklık kazanmış durumdalar. Bu bağışıklık ta kripto paraların en büyük güvencelerinden birisini oluşturuyor .

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER