Yatırımcılara Kabus Yaşatan Bitcoin Tekrar Yükselişe Geçti

   Yatırımcılarına Çok zorlu günler yaşatan Bitcoin ve diğer kripto paralarda  Son birkaç gündür yaşanan akıl almaz düşüşün geri dönüş sinyalleri gelmeye başladı. 7 şubat itibariyle tüm kripto paralarda göstergeler tekrar yeşile dönerek yatırımcılara derin bir nefes aldırdı. Bitcoin %24 artışla tekrar 7,500 doların üzerine çıkarken Ethereum ise %30 artışla 760 dolar bandına yükseldi.

 

   Bu sabaha kadar Her gün %20-%30 lara varan değer kaybı yaşayan kripto paralar Büyük yatırımcıların da satışa geçmesi sonucu daha da düşmeye başlamış, Pek çok analist ve uzman Bitcoin balonunun artık patladığı yorumunu yapmaya başlamışlardı.   2017'de 20 bin dolar seviyelerine kadar yükselen Bitcoin Büyük düşüşle 6 bin dolara tutunmaya çalışırıken Ethereum başta olmak üzere diğer altcoinler de kervana katılmış ve deyim yerindeyse yerle bir olmuşlardı. Çin ve Güney kore hükümetlerinin Baskıcı tutumlarının fitilini ateşlediği bu düşüş sanki planlanmışçasına domino taşı gibi arka arkaya yapılan olumsuz açıklamalarla desteklenmişti.

 

   Önce Çin'in ülkede kripto paraları yasaklayacağı dedikodusu yayılmış ve insanlar endişeye kapılmışlardı ,ardından Çin hükümetinin Bitcoin madencilerini hedef alan Yaptırımlar uygulamaya başlaması Kripto para madencilerinin ülke dışına kaçmaya başlamalarına neden olmuştu. Çin krizi tam atlatılamamıştı ki Bu sefer Güney kore Hükümeti ülkede kripto para ticaretiyle ilgili kısıtlayıcı tedbirler alacağını açıklayarak piyasaların daha da gerilmesine sebep oldu.

 

   Güney kore o kadar ileri gitti ki Her bir Kripto para borsası için birkaç istihbarat ajanı görevlendirerek tüm trafiği izlemeye ve borsalardan kazançlarının %24'ünü almaya başlamıştı. Bitcoin başta olmak üzre Kripto paraların adeta bir furya haline geldiği ve oldukça popüler olduğu Güney korenin Bu baskıcı tavırları Kripto para fiyatlarının hızla azalmasını destekledi.  

 

   Japonyada hacklenen milyonlarca dolarlık kripto para, Türkiyeden yapılan olumsuz açıklamalar , Rusyanın bankalara sadece yurtdışında Kripto para işlemi yapmaya izin vereceğini açıklaması derken Birbiri ardına o kadar çok olumsuz haber birikmişti ki insanlar Bitcoin ve Ethereum'un tüm dünyada yasaklanabileceğini düşünmeye başlamıştı. 

 

    Kripto paralara ölümcül darbeyi vuran haber ise 3 Dev amerikan bankasının artık kredi kartlarıyla Bitcoin Ve kripto para alım-satımına izin vermeyeceklerini yani bu işlemleri yasakladıklarını duyurmaları oldu .Bu haber o kadar büyük bir panik yarattı ki insanlar Haberin sadece kredi kartlarıyla ilgili olduğunu gözden kaçırarak Amerika'nın Bitcoin'i yasaklayacağını zannederek ellerindeki kripto paraları satmaya başladılar. Düşüş gün içinde %20 lere ulaştığında yavaş yavaş sakinleşme sinyalleri gelmeye başlamış ve piyasa rayına oturmaya başlamıştı. Ancak adeta planlanmışçasına bu sefer İngiltere'nin En büyük bankalarından olan Lloyd's Bank Group da kredi kartıyla Bitcoin Ve kripto para ticaretini yasakladığını açıklayarak sönmeye yüz tutan paniği körükledi ve adeta bir yıkım gerçekleşerek Bitcoin 6 bin dolar seviyesine , Ethereum'da 600 dolar seviyesine kadar indi .   

 Bitcoin'in neden değer kaybettiğiyle ilgili daha detaylı bilgi için Bitcoin neden 7 bin dolara düştü ?   makalemize göz atabilirsiniz. 

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER