Tayland Darknet Baskınıyla 100 Bin Bitcoin Ele Geçirdi

   Özellikle Tor Browser ile ulaşılan Daknet (deepweb) Siteleri Tüm dünyada Siber polis güçlerinin Bir numaralı hedefleri arasında yer alıyor. Bu sitelerin pek çoğu Baskıcı devletlerin otoritesinden kaçmak isteyen kullanıcılar tarafından oluşturulan zararsız siteler olmasına karşın Bazıları da uyuşturucu satışı, Sİlah satışı ve Kiralık katil servisleri gibi Oldukça tehlikeli içeriklere sahip. Başta amarikan istihbaratının dijital gücü NSA olmak üzere tüm ülkeler bu zararlı sitelerin sahiplerine ve sunucularına ulaşmaya çalışıyor.  

    Çoğu zaman Tor sisteminin sahip olduğu karmaşık yapı sayesinde suçlular kaçmayı başarsalar da Çok kritik siteler için özel operasyon yürüten polisler Ağı manipüle ederek ve çıkış node'larından tersine çevirme işlemleriyle Bu kişileri yakalayabiliyor. Tayland polisi de Amerikan polisiyle ortak çalışarak yürüttüğü uzun soluklu bir izleme ve takip operasyonu sonucunda Darknet'in en karanlık yapılarından birisi olan "Infraud"'un kurucu ortakları arasında yer alan Sergey Medmedev'i , Infraud sitesinin sunucularıyla beraber yakalamayı başardı . Yapılan operasyonda pek çok elektronik alet ve sunucularla birlikte tam 100,000 Bitcoin de ele geçirildi. 

    Dünyanın en çok aranan Siber suçluları arasında yer alan Sergey Medmedev'le beraber yakalanan 100 bin Bitcoin'in piyasa değeri ise 870 milyon dolar civarında. Bu operasyonun Büyük bir çalışmanın sonucu olduğunu ve ekiplerinin başarısından dolayı gurur duyduklarını söyleyen Tayland polis teşkilatı Sergey Medmedev'in Amerika'ya iade edilebileceğini ancak şimdilik bu konuda bir girişim olmadığını duyurdu. 

 

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER