Resmi Devlet Sitelerine Bitcoin Virüsü Bulaştı

Bitcoin sahipleri Dikkat ! Bir Bitcoin Virüsü Devlet Sitelerinden Yayılmaya Başlandı...

 

   The Guardian gazetesinin Flaş haber olarak verdiği gelişme Bitcoin yatırımcılarını Korkuttu ,Oldukça ustaca yazılmış kötü niyetli bir yazılımın Resmi devlet sitelerinden yayılmaya başlaması Tüm siber güvenlik uzmanlarını alarma geçirdi . ilk olarak Kör ve zor görenler için yazılmış bir tarayıcı eklentisinin kurulmasıyla yayılmaya başlayan virüs İlgiltere Hükümetinin resmi Web sitesine dahi bulaşmış durumda. !

 

   Pek çok Haber organında yer alan bilgilere göre Zararlı yazılım (Malware) İnternette görme engelliler ve az görenlerin kullanması için yazılmış olan "BrowseAloud" Eklentisine eklenerek yayılmaya başladı. Yazılım Bulaştığı bilgisayar sunucularının ve Bu sunuculardaki web sitelerini ziyaret edenlerin İşlem gücünü kullanarak Bitcoin madenciliği yaparak Hacker'lara kazanç sağlıyor. Ayrıca virüsün taşıdığı "Keylogger" klavyede basılan tüm tuşları kaydederek hacker'lara yolluyor. Bu yöntemle de hacker'lar Bitcoin cüzdan şifrelerini ele geçiriyor.   

   

    İngiltere’nin Ulusal Sağlık Servisi (NHS), Hükümet Resmi siteleri ve yerel yönetimlerin resmi siteleri de dahil olmak üzere 5000’den fazla internet  sitesine bulaşan Zararlı yazılım büyük bir tehlike yaratmış durumda. İngiltere ulusal Siber güvenlik merkezi ,National Cyber ​​Security Center (NCSC), Virüsün yarattığı hasarı tespit etmeye çalıştıklarını ve virüsün devre dışı bırakılarak yayılmasının durdurulmaya çalışıldığını duyurdu.

   

    2017 yılına damgasını vuran ve insanların dosyalarını kitleyerek fidye isteyen "Wannacry" virüsünün en çok etkilediği ülkeler arasında olan ingilterede insanlar hükümeti hatalardan ders çıkarmamakla suçlamaya başladı. Hükümet sitelerine bulaşan ve Gizli Bitcoin madenciliği yapan Virüsün İngiltere dışında Amerika ve Kanada hükümet sitelerinde de görüldüğü bildirilirken daha başka Nerelere yayıldığı ise henüz bilinmiyor. uzmanlara göre Süreç tamamlanana ve virüs tam olarak tanımlanarak deaktive edilene kadar  Tüm resmi sitelere girişte dikkatli olunması gerekiyor. !

 

Kaynak 1

Kaynak 2

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER