Asic Miner Cihaz Üreticilerine Savaş açtı !

 ">

 

Monero Asic Miner Üreticilerine Savaş Açtı

Yüksek güvenlikli ve gizlilik esaslı kripto para olan Monero(XMR), Asic Miner Cihaz Üreticilerine Savaş açtı !

    Monero Geliştirici ekibi Merkezi olmayan (decentralized) yapının ASIC cihaz üreticileri yoluyla bozulmak istendiğini düşünüyor. Bu pazar Monero (XMR) geliştiricileri Gpu Donanımlarıyla yapılan Monero coin Madenciliğindeki (Mining) tekrar eden bir problemi çözecek bir yazılım güncellemesi yayınlamıştı. Yapılan güncelleme Bitmain gibi Dev Asic Miner Cihaz üreticilerinin, Monero coin(XMR)'nin madenciliğinde kullanılan Cryptonight Algoritmasında yüksek performans göstermesi için özel olarak üretilen Entegre devre madencilik cihazı (ASIC Miner) Geliştirmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

 

    Geliştiriciler Monero coin (XMR) eğer ASIC Miner cihazlarla kazılacak hale gelirse sahip olduğu merkezi olmama ve tam anonimlik özelliğini kaybedeceğini düşündükleri için bu önlemleri aldıklarını açıkladı. Monero coin Herhangi bir özel cihazla kazılmayı önlemek için senede 2 kere algoritmasında ufak değişikliğe gidecek. Eğer Bu önlemler işe yaramazsa geliştirici ekip B planı olarak Büyük bir Hard Fork ile ağın güvenlik seviyelerini daha yukarıya çekecek. 

 

    Monero Coin (XMR) Geliştiricilerinin ortak görüşü Dünyadaki Kripto paraların çinli dev ASIC Miner cihaz üreticisi Bitmain gibi şirketler yüzünden Merkezileştiği yönünde. Kripto paralara karşı baskısını her geçen gün daha da arttıran Çin hükümetinin, madencilik cihazlarına zorla Kill Switch yani İstendiğinde cihazları kapatmaya veya bozmaya yarayan açıklar bıraktırma ihtimali bulunuyor. Hatta daha ileri bir aşamada devlet  bu cihazları kimlik bilgileri ve lisansla satma zorunluluğu getirebilir. İşte tüm bu risklere karşı kullanıcılarını korumak isteyen Monero (XMR) geliştiriciler Bu yolda oldukça kararlı görünüyor. 

 

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER