Mehmet Şimşek: Bitcoin Dijital Para Değildir Dikkatli Olun

Mehmet şimşek Bitcoin yatırımcılarını Dikkatli olmaları konusunda uyardı ve Bitcoin Dijital para Değildir Dedi. 

  CHP'nin Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Bitcoin ile ilgili TBMM'ye verilen Soru önergesine cevap veren Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, Bitcoin ile ilgili gelen soruya şu yanıtı verdi. 

 

"  Bitcoin, üretilirken kullanılan kriptografi yöntemleri sebebiyle kripto paralar olarak adlandırılan ve blok zinciri (blockchain) teknolojileri ile işleyen sistemlerin ilk örneğidir ve 2008 yılında kişiden kişiye aracısız para transferi (Peer to Peer) sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin, ortaya çıkışından itibaren para transferini güvenli ve hızlı olarak gerçekleştirme amacıyla pek çok yeni Kripto paranın ortaya çıkmasına neden olmuştur. 

 

   Amerika, ingiltere, Çin, Almanya gibi ülkeler bu teknolojiye yönelik yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemeler incelendiğinde Bahsedilen teknolojiler her ülke tarafından farklı sınıflandırılmıştır ve bu gelişmeler hükümetimizce yakından takip edilmektedir. Bitcoin ve blok zinciri teknolojilerinin olası risk ve getirileri konusunda kurumlarımız çalışma yapmaktadır. 

 

  BDDK tarafında yapılan resmi açıklamada, söz konusu teknolojilerin elektronik para olmadığı ve bu sebeple de 6493 sayılı Kanuna tabi olmadıkları açıklanmıştır. Kripto paralarla işlem yapan kişiler zarara uğramamak için dikkatli olmalıdır. insanlar kripto paralar sebebiyle olumsuzluklarla karşılaşabileceklerini bilmeli ve risklerin farkında olmalıdır. Ayrıca kripto para teknolojileriyle ilgili Düzenlemelerin yapılması için bir çalışma grubu kurulmasına da karar verilmiştir."

 Sponsorlu Bağlantılar


    Yorumlar

    Yorum Bırak

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER