Dünyanın Şeriata Uygun ilk Helal Kripto Parası GoldX

Bitcoin ve kripto paralar Helal mi Yoksa haram mı ? çekinceleri GoldX ile Sona eriyor.GOLDX Dünyanın İlk şeriat'a Uygun helal sertifikalı Kripto parası oldu.

    Kripto paralar yatırımcılarına kısa sürede inanılmaz paralar kazandırınca islami çevrelerce Doğal olarak Bitcoin Helal mi ? sorusu sorulmaya başlandı. Dini hassasiyeti olan Yatırımcılar kripto paralara büyük ilgi duysalar da neredeyse her cemaat önderinden farklı ses çıktığı için bir ortak karar alınamamıştı. Türkiyede de Diyanet işleri başkanlığı Bitcoin ve kripto paralar için "Caiz değildir" fetvası vererek büyük bir tartışmanın kapısını aralamıştı. 

 

    Kripto paraların altın, döviz gibi kazanma ve kaybetme riskleri bulunduğundan helal olması gerektiğini düşünen büyük bir kesim bulunmasına karşın Bazı dini çevreler ve otoriteler de Kripto paraların elle tutulamaması ve arkasında fiziken bir emek ve katma değer olmaması sebebiyle bunun caiz olmayacağını düşünmekte. Bu tartışmanın Dini hassasiyeti yüksek yatırımcıları kripto paralardan uzak tuttuğunu farkeden "HelloGold" şirketi Dünyanın ilk helal Sertifikalı Kripto parası "GoldX" ile bu açığı kapatmaya çalışıyor. 

   

   Malezya da faaliyet gösteren HelloGold şirketi Ülkedeki dini hassasiyeti dikkate alarak kripto para piyasalarında bir ilki gerçekleştirdi. İslami finans Danışmanlık şirketi Amanie Advisors'tan GOLDX adlı kripto parası için "Şeriata uygun ve halaldir" alan şirket yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı. 

 Altına endeksli Olduğu için Helal sertifikası alan Goldx'in geliştiricisi olan HelloGold şirketinin Kurucusu Robin Lee Şu açıklamada bulundu :

"

   "Altın Diğer yatırım araçlarına nazaran riski daha düşük olan bir yatırım aracıdır. Bu yüzden Hızla büyüyen kripto para piyasalarında altın destekli GOLDX ile yatırımcılara en büyük kazancı ve en düşük riski sunmayı Amaçlıyoruz.  islami danışmanlık şirketi Amanie Advisors'a başvurarak şeriat'a uygunluk belgesi talep etmiştir. şirket GoldX'i inceleyerek kripto paramızın şeriata uygun ve helal olduğunu açıkladı. GoldX Coin'in İslamiyete tamamen uygun olduğu tescil edilmiş oldu."

 

  "GoldX'in en büyük hedefi insanların altın yatırımlarını evden çıkmadan en az zararla gerçekleşirmesini sağlamaktır. Böylece GoldX kullanıcıları kuyumcuya gitmeden Oturdukları yerden altın yatırımı yapabilecekler. Altınlarımız başta olmak üzere tüm varlıklarımızı dijitale taşımak için çalışıyoruz. Gold X yatırımcılarına kazanç sağlayacaktır buna inanıyoruz."  

KAYNAK: Reuters

 Sponsorlu Bağlantılar


  Yorumlar

  FpVj 

  FpVj 

  FpVj 

  Yorum Bırak

  Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER