Bitcoin ve Kripto">
 

İran Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Ambargo ve Ekonomik yaptırımlardan kurtulmak için Bitcoin Kullanmayı planlayan İran Kararını değiştirdi. İran Merkez bankası Bitcoin ve Kripto paraları yasaklamak istiyor. 

   Amerika başta olmak üzere pek çok devlet tarafından ambargo ve ekonomik yaptırımlara maruz kalan ve yakın tarihte gençlerin yoksulluktan dolayı isyan etmeye başladığı İran çözümü Bitcoin'de bulmuştu. Devlet yetkilileri Kripto paraların Ekonomik baskıları delmek için biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor ve İran bir kripto para cenneti olabilir diyorlardı. Ancak görünen o ki İran'da bazı şeyler değişmiş ve devletin Kripto paralara karşı tutumu tam tersine dönmüş

 

  İran Frontpage (İFP) 'nin haberine göre ekonomik ambargoları aşmak için bitcoin kullanmayı planlayan İran'da Merkez bankası Kripto paraları yasaklamak istiyor. İran merkez bankası Bitcoin ve kripto paraların finansal işlemleri kolaylaştırdığını kabul ediyor ancak ülkede kullanılacak resmi bir para birimi olarak kabul etmeyi istemiyor. 

 

   İran Merkez Bankası'ndan bu hafta içinde yapılan bir açıklmada kripto para birimlerini "son derece güvenilmez ve riskli" olarak nitelendirdi. İran Fiyat dalgalanmaları ve ponzi-piramit şemasına benzer sistemler olduğunu düşündüğü için Kripto paralara eskisi gibi sıcak bakmıyor. Hatta Basın kaynaklarına göre İran merkez bankası Bitcoin ve kripto para birimlerini kontrol altında tutmak, ticaretini önlemek ve mümkünse yasaklamak için Yeni bir mekanizma geliştirmek için pek çok kuruluşla işbirliği yapıyor. 

 

   İran merkez bankasının yasaklama hesapları yaptığı kripto paralar konusunda bir açıklama da İran Teknoloji bakanı tarafından yapıldı. Bu açıklamaya göre İran kendi kripto parasını üretmek üzere çalışma yürütüyor ve bu para biriminin çok kısa bir sürede piyasaya sürülmesi planlanıyor.

   Merkez bankası ve Teknoloji bakanlığının ardı ardına gelen açıklamalarını beraber okuyunca İran'ın Bitcoin, ethereum gibi kripto paralara tam olarak güvenemediği ve Bu sebeple bunları yasaklarken, Blockchain teknolojisiyle Ekonomik baskılardan kurtulmak için kendi "Güvenilir" kripto parasını geliştirdiği sonucu ortaya çıkıyor.

 

    Burada sorulması gereken asıl soru ise şu : İran Bitcoin'e Neden güvenmedi, Neden kendi kripto parasını çıkartmaya çalışıyor ? . Binlerce yıllık devlet geleneği ve korkutucu derece başarılı bir istihbarat teşkilatı olan  İran'ın bildiği ancak bizim bilemediğimiz birşeyler olabilir mi ?  Bu soruların cevabını bilmek pek mümkün olmasa da Ambargolara rağmen Amerikaya hatta tüm dünyaya Kafa tutan İran'ın Fikrini durduk yere değiştirmeyeceği de aşikar.   

 

KAYNAK

 

 

 

 Sponsorlu Bağlantılar


  Yorumlar

  EgfG 

  EgfG 

  EgfG 

  Yorum Bırak

  Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER