Bitcoin Nedir ?

   Bitcoin 2008 yılında Bilişim ve Kripto uzmanı Satoshi nakamoto tarafından internet üzerinden bir merkeze bağlı olmadan para transferi amacıyla deneysel olarak başlatılmış bir projedir.  

    Bitcoin internetin olduğu her yerden alınıp satılabilen , bir merkeze ya da devlete bağlı olmadan her Bitcoin sahibinin eşit şartlarda olduğu yenilikçi bir sistemdir. Bitcoin alt yapısı Blockchain (Blok Zincir) adı verilen Sürekli yeni blokların eklenmesiyle genişleyen ve tüm işlemlerin herkes tarafından görülüp kontrol edildiği bir sisteme dayalıdır. 

    Bitcoin başlangıçta çok düşük fiyatlara sahipken insanlar sadece 1 dolar karşılığında binlerce Bitcoin alabiliyordu. Ancak günümüzde bir Bitcoin 15-16 bin dolar seviyesine kadar yükselince özellikle 2017 senesinde bu para birimine inanılmaz bir ilgi doğdu .Bu ilginin sonucunda Bitcoin'in teknoloji tarafı geri planda kaldı ve insanlar çoğunlukla para kazanmak için Bitcoin almaya başladı. Bu yoğun ilginin sonucunda hantllaşan Altyapı ,Bitcoin'in çıkışındaki temel Gaye olan ucuz ve hızlı para transferi iddiasını  bir anda geçersiz kılmış oldu. Çünkü Bitcoin'in yoğun transfer trafiği sebebiyle transfer süreleri günlere, transfer ücretleri ise 30 Dolar seviyelerine kadar çıktı.

 Yaşanan bu gelişmeler Bitcoin topluluğunu ikiye böldü. Bir kesim bitcoin'in artık Para birimi değil altın gibi bir yatırım alracı olduğunu savunurken diğer kesim ise Bitcoin'in amacından saptığını ve güncellenmesi gerektiğini savunmaya başladı. Bu tartışmalar Bitcoin Hard fork'larının da ardı ardına gerçekleşmesine sebep oldu.

  Günümüzde Neredeyse her gün yeni bir Kripto para Bitcoin  altyapısının sahip olduğu sorunları çözmek ve yeni kullanım alanları oluşturabilmek için piyasaya çıkmakta ve hiç şüphesiz ki tüm Kripto paraların atası Bitcoin olarak kabul edilmektedir  ve Şu an için dünyada en çok kullanılan Kripto para birimidir. 

   Dünyada elinde en çok Bitcoin bulunduran ve dünyanın en zenginleri arasına giren Bitcoin'in mimarı Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu ve nerede yaşadığı hakkında ise hiçbir bilgi yoktur.Kendisine ait cüzdanlardaki Bitcoinlere Hiç dokunmayan Nakamoto gizemini korurken Çoğunluk onun bir kişi değil projeyi yürüten ekibin kendilerine taktığı isim olduğunu düşümektedir .  

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER