Blockchain Nedir ?

    Blockchain(Blok Zincir) ilk olarak 2008 yılında Bitcoin makalesini yayınlayan Kriptoloji ve bilişim uzmanı Satoshi nakamoto tarafından ortaya konulmuş dağıtık bir veritabanı sistemidir. Blockchain teknolojisinde veri asla kaybolmaz ve sisteme girecek her yeni veri dizisi yeni bir blok olarak eski Bloğun ucuna eklenir.

    Her blok kendinden önceki bloğun doğrulaması ve kendinden sonraki bloğunda Temelli temelini oluşturur . Boloklar birbirine Hash fonksiyonlarıyla bağlıdır ve madenciler tarafından yapılan işlemlerle her blok kendinden önceki bloğun doğruluğunu denetler . Eski blok da kendinden sonraki bloğun doğruluğunu kontrol etmktedir. Bu sayede blockchain doğrulamadığı veriyi sisteme kabul etmez ve verilerin doğruluğu garanti altına alınır. 

      Bütün işlemlerin İnsanlara açık yapıldığı ve herkesin her işlemi görebildiği Blockchain Sistemi Bu sayede insanların güvenini sağlamaktadır. Dünyada blockchain ağını bilgisayarında tutan tek bir kişi kalana kadar asla yok edilemez olan blockchain bu sebeple insanlarca bankalardan daha güvenli bulunmaktadır. Blockchain blok  doğrulamalarını çoğunluk esasıyla kontrol eder. eğer bir işlem sistemdeki birkaç bilgisayarda doğrulanıp geri kalanı tarafından kabul edilmezse bu işlem bloğu reddedilir. Sistemde kalıcı değişiklik yapılabilmesinin tek yolu Tüm bilgisayarların %51'ine sahip olunarak çoğunluğun ele geçirilmesidir. ancak günümüz şartlarında bu ihtimal  yok denecek kadar azdır.

      Blockchain'in günümüzdeki en yaygın kullanımı Kripto para teknolojisidir. Ancak pek çok farklı gündelik problemin çözümünde de blockchain teknolojisinin kullanılacağı düşünülmekte ve Bu yöndeki adımlar hız kazanmaktadır. Ayrıca farklı Kripto para geliştiricileri blockchain'in sahip olduğum bazı sorunları giderip yeni ağ sistemleri oluşturmaktadır. 

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER