Dot Com Bubble Nedir ? | Dot Com Balonu ve Bitcoin

     Dot com Bubble (balonu) 1990'ların ortaları ve 2000'lerin başında yaşanan bir teknoloji şirketleri merkezli ekonomik krizdir.  1990'larda insanlar yaklaşan millenyum sebebiyle teknolojiye oldukça ilgili ve gelecekten çok Ümitliydiler . O zamanlarda modern kelimesi hiçbir zaman olmadığı kadar önem kazanmıştı ve insanlar modern olabilmek için yarışıyordu.

      Bu ortamda Amerikan hükümetinin yatırımcılara Eğer yatırım yaparlarsa vergi indirimi kazanacakarına dair bir kanun çıkartması üzerinde Amerika'da teknoloji şirketlerine yatırım büyük bir Furya halini aldı. insanlar her türlü internet ve teknoloji şirketine yatırım yapmaya başlamış ve yatırım yapmayanlara geri fikirli ve moderniteden uzak olarak gözüyle bakmaktaydı. 

    Bu  tarihlerde kurulan şirketlerin pek çoğı değerlerinin 2 -3 katı fiyatına hissedarlara satılmışlar  Ve balon hızla şişmişti . Şirketlerin bazılarının ulaşmaya çalıştıkları hedefler o kadar yüksekti ki günümüz teknolojisinde bile henüz ulaşabilmiş değiliz. Bu sebeple insanların bunun bir balon olduğunu anlaması çok uzun sürmedi ve teknoloji şirketlerinin hisseleri bir anda yerle bir oldu pek çok teknoloji şirketi battı ve yatırımcıları bütün paralarını kaybettiler.

     Bu krizin sebebi teknolojik gelişmelerin insanların beklentilerine karşılayabilecek seviyede olmamasıydı. Yani zamanlama hatasıydı. Günümüzde de Bitcoin için bazı çevrelerce Dot Com balonu  benzetmesi yapılmakta ve Bitcoin teknolojisinin sağlam olduğu ancak insanlığın Henüz bu teknolojiye hazır olmadığı, bu sebeple balonun aynı 2000'lerin başındaki gibi Patlayacağını dile getirilmektedirler.Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER