Akıllı Kontrat Nedir ? | Ethereum ve Smart Contract

       Akıllı kontrat günümüzde özellikle Ethereum altyapısının hayatımıza kattığı devrimsel bir merkezsiz anlaşma biçimidir. Akıllı kontrat Teorisi ilk kez 1996 yılında ortaya atılmasına rağmen teknolojik gelişimi ancak günümüzde olabilmiştir. En önemli temsilcisi Ethereum'dur . 

     Kısaca akıllı kontrat alıcı ve satıcı arasında ya da kiracı ve kiralayacak arasında bir aracı sistem, insan ya da otorite olmadan anlaşmaya koyulan ve yapılması şart koşulan maddeleri kontrol ederek ödemeleri gerçekleştiren bir anlaşmadır. Bu sayede iki kişi arada bir üçüncü kişi olmadan ve aldatılma, kandırılma ihtimali olmadan Ticaret ve anlaşma yapabilirler. 

     Örneğin ev kiralama otomobil kiralama gibi kiralama işlemlerinde akıllı kontakların kullanımı şu şekilde olabilir . Bir oto kiralama şirketine giderek bir otomobil kiralamak istediğinizde aranızda bir akıllı kontrat oluşturursunuz ve bu sayede iki taraf da kendini garantiye almış olur. Akıllı kontrat aranızdaki anlaşma şartlarını kontrol ederek ödemeyi yapar veya iptal eder. Mesela oto kiralama şirketine gönderdiğiniz Ethereum karşılığımda otomobili çalıştıracak bir kod alabilirsiniz ve anlaşma süresi dolduğu zaman kod iptal olarak kiralama hizmeti bitirilebilir. 

 Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNCEL HABERLER